0,00 Kč

Zdravotní hlediska kokosového oleje

V první článku jsme si představili tuky jako takové a rozebrali jsme výživové hodnoty kokosového oleje. Nyní se budeme věnovat jeho zdravotním aspektům.

Polemika o vlivu kokosového oleje na hladinu cholesterolu

Cholesterol je v krevním řečišti transportován pomocí nosičů, které nazýváme lipoproteiny. Existují dvě formy těchto lipoproteinů, jejichž úkolem je přenášet cholesterol do a z buněk v našem těle. První z nich je lipoprotein s nízkou hustotou, nazývaný LDL, obecně nazývaný ten „zlý“, a druhý lipoprotein s vysokou hustotou, nazývaný HDL, ten „hodný“.

Již dlouho je vědecky dokázáno, že dlouhodobá nadměrná konzumace nasycených tuků zvyšuje hladiny „zlého“ LDL cholesterolu. Takto navázaný cholesterol má tendenci se usazovat v cévách a podílet se na ateroskleróze. A jelikož je kokosový tuk z min 90 % tvořen nasycenými MK, platí to pro něj také. Jsou zde ale také rozdíly mezi rafinovaným a extra panenským kokosovým olejem. Rafinovaný ztrácí mnoho svých cenných látek a je také co do zvyšování LDL urputnější. Extra panenský, pocházející z BIO pěstovaných kokosových palem, který byl navíc vyráběn za teplotních podmínek nižších než 42 °C, bude obsahovat mnohem více polyfenolických látek, které mohou vliv na LDL cholesterol částečně zneutralizovat. Toto tvrzení je však stále ještě předmětem výzkumů. Dobrou zprávou zůstává, že kokosový tuk zvyšuje i hladiny „hodného“ HDL cholesterolu. Pokud je cholesterol veden za ručičku HDL, je směrován z krevního řečiště hlavně do jater a tím je vlastně bráněno jeho usazování v stěnách cév. Tento obojetný efekt kokosového oleje je tedy více než zajímavý a je pravděpodobně přisuzován majoritně zastoupené mastné kyselině laurové.

To by ale nebyla výživa, aby se neukázaly nové studie, které naznačují, že to s těmi nasycenými tuky není tak zlé a vše je možná trochu jinak! Od roku 2010 se objevilo již několik studií, které výrazně zpochybňují doposud proklamované korelace mezi konzumací nasycených tuků a rizikem vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Opět se tedy ukazuje, že nic není jednoznačné.

Jak si stojí kokosový olej v porovnání s jinými tuky?

Kokosový olej se nachází na škále různých typů/druhů tuků někde uprostřed – jeho složení co do mastných kyselin je lepší než složení živočišného tuku másla. Ovšem extra panenský olivový olej a jiné rostlinné oleje s převahou omega-3 a mononenasycených MK by měly být na pomyslném žebříčku našeho jídelníčku stále číslo jedna.

Jeho benefitem, který je třeba vyzdvihnout, je ale způsob výroby a čistě rostlinný původ. Nemusíte se bát, že při jeho konzumaci budete zároveň konzumovat i cizorodé látky, jako tomu může být např. u másla či sádla, do kterých je jsou tyto látky přenášeny přímo z těl zvířat. Konkrétně náš raw panenský kokosový olej je naprosto čistý, vyráběný za nízkých teplot pod 42 °C z kokosů pěstovaných v BIO podmínkách. Pravidelné laboratorní testy opakovaně vyvracejí případné překročení EU stanovených limitů pro plísně, toxiny či jiné nebezpečné látky.

Zdravý selský rozum!

Je potřeba myslet na to, že konzumace nasycených tuků jsou jen jedním puzzlíkem z naší stravy. Za předpokladu, že žijete zdravým životním stylem, máte dostatek pohybu a pestrou zdravou stravu, je pro vás konzumace nasycených tuků ze zdravě upravených pokrmů zcela v pořádku. Pakliže žijete nezdravě a denně s dopřáváte fast - foodové občerstvení, které se vyznačuje značnou dávkou smažené a masité stravy, vaše tělo tuto „nasycenou“ zátěž bude zvládat o poznání hůře. Ve hře je mnoho dalších faktorů, jako je např. konzumace jednoduchých cukrů. Ta má na hladiny cholesterolu větší vliv, než si možná myslíte.

Pokud jste zdraví a netrpíte koronárním onemocněním, nemusíte se konzumace kokosového tuku v racionálním množství obávat. Užívejte ho na pečení, pod lívance či palačinky a jiné dobroty zcela bezpečně. Pro inspiraci nahlédněte třeba do našich receptů! :)

 

RNDr. Michaela Bebová

 

Zdroje a literatura pro další informace

1. Eyres, L., Eyres, M. F., Chisholm, A., & Brown, R. C. (2016). Coconut oil consumption and cardiovascular risk factors in humans. Nutrition reviews, 74(4), 267-280.

2. Dayrit, F. M. (2017). The Dietary Guidelines and its Implications for Coconut Oil. Philippine Journal of Science, 146(3), 305-314.

Zobrazit web
Vloženo Od
Tags: výživa nás pálí

Přijímáme online platby