Matcha je výběrová japonská mletá směs zeleného čaje, jejíž historie je silně spjata se zenbuddhistickými ceremoniemi. Pradávným symbolem čajového rituálu matcha je klid a harmonie.
POTŘEBUJEME:
– Sense Coco mléko
– Sense Coco olej
– kokosový nektar / med / javorový sirup
– vanilku
– sůl
Optional: skořice (Cejlon), led
Zařízení:
– blender
– frother (šlehač mléka)
– misku
– bambusovou metličku
– lžičku
– sítko
BASIC NUT MILK
400 ml kokosového mléka (pokojové teploty)
15 ml kokosového oleje
5 ml kokosového nektaru / javorového sirupu / medu (non-vegan varianta)
1 ml vanilky
špetka himalájské soli
MATCHA LATTÉ
2-3 g čajové směsi matcha
200-250 ml šlehaného kokosového mléka
100 ml nevřelé vody
BASIC NUT MILK ASSEMBLY
1. Na mírném ohni si na pánvi rozpustíme kokosový olej.
2. Vmícháme plechovku mléka. Necháme společně zapustit až do naprosto tekuté konzistence.
3. Směs vlijeme do blenderu / mixéru. Přidáme sladidlo, vanilku a na závěr špetku soli.
4. Vymixujeme společně při nízkých otáčkách.
5. Přelijeme do šlehací konvice a nechám vytvořit pěnu.
Ad. 5: Pro ty z vás, kteří nemají frother, ponechte mixovat směs v blenderu déle při vyšších otáčkách – směs se ohřeje a více nahustí. Úplnou alternativou je potom šlehací metlička – stará dobrá ruční práce:)
MATCHA LATTÉ ASSEMBLY
1. Připravte si všechno nádobí potřebné pro přípravu matcha čaje: misku, metličku, lžičku, sítko.
2. Na misku si položte sítko a do něj nasypte připravenou směs čaje matcha.
3. Jemným pohybem prosívejte. Pokud se na sítu drží hrudky, mírným tlakem zamáčkněte lžičkou na dno síta. Hrudky nechceme – zintenzivněly by zemitou hořkost čaje. Výsledkem by měla být krásně sypká prášková směs na dně misky.
5. Čajovou směs zalíjte proudem nevroucí vody.
6. Následně bambusovou metličkou vymíchejte tzv. cik-cak. Netlačte na dno misky. Pohyb by měl být poměrně rychlý, aby se prášek dobře rozmíchal a na povrchu se vytvořila čeřená pěna. To je náš cíl.
7. Nyní připravené vyšlehané kokosové mléko nalíjte do latté sklenice.
8. Nakonec pomalým proudem doplňte matchou. A kouzlo se děje.
Ad. 7: Polovinu latté sklenice můžete také zaplnit ledem. Po smíchání obou směsí (mléka i čaje) se vytvoří efekt dramatického zabarvení. Pro cukrholiky: Nápoj můžete libovolně doslazovat, nicméně pamatujte na to, že určitý stupeň hořkosti je přirozenou výsadou čaje:)
TIP: Pro fajnšmekry můžete na závěr ochutit cejlonskou skořicí.
CELÝ VIDEORECEPT NAJDETE NA NAŠEM FACEBOOKU!
PŘÍBĚH MATCHA
Matcha je výběrová japonská mletá směs zeleného čaje, jejíž historie je silně spjata se zenbuddhistickými ceremoniemi. Původně se používala jako léčivé tonikum. Tehdejší invence buddhistického mnicha Eisaie Zendži vytvořila podobu dnešního populární nápoje, který je rozšířen prakticky celosvětově. Pradávným symbolem čajového rituálu matcha je klid a harmonie. V gastronomií se pracuje s různými kvalitami čajových směsí. Vůbec nejvyšším stupněm kvality je tzv. ceremony grade – sušená směs ze svrchních mladých listů s jemnou zeleninovou chutí, mletá na žulových mlecích kamenech. Na rituál s ceremony grade matchou používáme speciální sadu pro výrobu autentické delikátní chuti, kterou si v sobě přirozeně nese. Základem je mísa na přípravu – čavan, bambusová lžička k nabírání čaje – čašaku a bambusová metlička k nabírání čaje – časen. Významným faktorem výchozí chuti je také teplota vody, která fakticky může naprosto zničit čistotu kvality směsi. Matcha mistři tvrdí, že voda by neměla přesáhnout teplotu 80 °C, když směs ředíme. Čím více chladná vodá, tím více umami chuť. Pro přípravu směsi v čavanu je specifický pohyb zig zag nebo-li cik-cak. Jedná se o velmi energický pohyb trvající 15-40 vteřin. Nejdříve začínáme krouživým pohybem od středu misky až postupně přejdeme do pohybu cik cak. Špičky časanu by se neměly dotýkat dna. Cílem je jemná pěna na povrchu čaje. Pro přípravu v čavanu můžeme používat i classic grade, který narozdíl od krémově sladkého ceremony grade mírně vyčnívá jistou trpkostí. Zbývajícími směsi jsou cafe grade a kitchen grade. Obě tyto varianty jsou bohatě užívány pro další zpracování v kuchařských receptech. Chuť jde více do traviny, svíravost je výrazná.
NUTRIČNÍ ZÁZEMÍ
Nejvýznamnějšími látkami obsaženými v matcha čaji jsou antioxidanty. Jedná se o látky, jejichž molekuly eliminují aktivitu kyslíkových radikálů. Výsledkem jejich působení je signifikantní snížení pravděpodobnosti jejich vzniku nebo transformace do méně reaktivních nebo nereaktivních stavů.
Stručně řečeno, aby naše tělo stárlo přiměřeně a zdatně odolávalo chronickým nemocem, měli bychom naši stravu stavět na potravinách přirozeně bohatých na antioxidanty. Ceremony grade, tedy ta nejšetrněji zpracovaná čajová směs si v sobě zachovává nejvyšší možný podíl všeho dobrého, včetně antioxidantů. Antioxidační hodnota na škále ORAC vyměřuje mleté sušené matcha listy někde mezi 1400 až 1700 jednotkami na 1 g. Nejvýznamnějšími antioxidanty v matcha čaji jsou katechiny, z nichž vysoký funkční potenciál v těle má jeden z 4 zjevných katechinů v zelených čajových směsích – EGCG (v matcha tvoří až 60% podíl). Funguje v těle jako obraný štít – protinádorově, antiskleroticky a antidepresivně. Šálek s 2 g matcha čaje může dosáhnout antioxidační kapacity až k 3000 jednotkám. Svou roli sehrává, mimojiné, i v dietním managementu (má termogenní vlastnosti). Kromě antioxidantů nacházíme v matcha směsi látky zvané aminokyseliny, primárně přírodní Ltheaniny. Ty se vyskytují exkluzivně v zeleném čaji. L-theanin působí přímo na mozek, kde navozuje stav hluboké relaxace. Stimuluje tvorbu alfa vln, které zodpovídají za pocity uvolnění a odpočinku. Pokud se nacházíme na frekvenci alfa vln, cítíme se relaxovaně, bez starostí. Naše mysl není přestimulovaná podněty, ať už vlastními nebo těmi zvenčí. Takováto duševní vyladěnost má blahodárný účinek na kvalitu spánků, učení a paměť – často vnímáme sami sebe jako vysoce produktivní, ale také imunitu. Tak už rozumíte, proč monkové – zenoví mistři – dokáží setrvat v meditacích dlouhé hodiny bez potřeby zabývat se událostmi vnějšího světa a dožívají se astronomického věku?
Přijímáme online platby