Pokud jste pravidelnými návštěvníky blogu a právě začínáte číst tento článek, potěšíme vás. Čtete jeden z prvních příspěvků, ve kterých se vám nyní budeme snažit přiblížit naše produkty ze strany zdravé výživy a zdravého životního stylu.
A začneme hned od úplného základu, od výživových údajů, které přehledně naleznete u popisu našich produktů.
Jistě se všichni shodneme na tom, že by nám nemělo být jedno, co za potraviny kupujeme a že by nám mělo záležet na původu a hlavně kvalitě produktů, které do svého světa výživy necháme vstoupit. Měli bychom využít tu možnost, že již několik let mají výrobci povinnost uvádět patřičné informace o nutričních hodnotách na etiketách, díky kterým jsme schopni si pohlídat příjem cukru, soli nebo například ohlídat, zdali produkt není kontaminován lepkem. V následujících dílech seriálu „Jak se orientovat ve výživových hodnotách“ bychom vám rádi ukázali, co z nutričních údajů vyčíst, jak čísla hodnotit a také jak si stojí naše výrobky a co nám jejich výživové údaje říkají.
Pojďme se tedy podívat na jednotlivé výživové údaje podrobněji. V prvním díle se budeme věnovat hned prvnímu řádku a tím je energetická hodnota. A abychom si teorii vždy hned ukázali v praxi, rozebereme s vámi hned i naše výrobky.
Energetická hodnota
Pokud si chceme uhlídat přirozenou hmotnost, nikdy bychom se neměli dostat do situace, kdy dlouhodobě přijímáme mnohem více energie, než naše tělo spotřebuje. Zákon zachování energie totiž mluví jasně: co naše tělo nespotřebuje, tak z vysokou pravděpodobností uloží. Za předpokladu, že jste přirozeně aktivní, sportujete a nemáte sedavé zaměstnání, vaše nároky těla na energii jsou mnohem vyšší, než pokud celý den sedíte v kanceláři a večer proležíte na gauči. I když existují celosvětová doporučení, kolik energie by měl sníst průměrný zdravý muž a průměrná zdravá žena, každý jsme individuální a každý máme také jiný metabolismus. Ideálně byste si tedy měli umět stanovit vlastní doporučený příjem energie. K tomu vám pomohou specializované weby, kde zadáte své pohlaví, výšku, hmotnost, věk a pohybovou aktivitu. Dostanete přibližný doporučený denní příjem energie, při kterém by váš organismus měl optimálně a bez deficitu pracovat.
Možná se často ptáte, proč jsou všude uvedeny dvě hodnoty energie, jak v kilojoulech (kJ), tak v kilokaloriích (kcal)?
Kilokalorie (často hovorově říkáme jen kalorie) se používaly dříve a dnes už je jejich používání značně na ústupu, kilojouly jsou modernější a celosvětově užívanou jednotkou energie. Stále se ale nejčastěji setkáváme s oběma hodnotami. Pokud však narazíte na potravinu, kde je uvedena jen jedna jednotka, snadno si vypočtete i druhou: 1 kcal = 4,2 kJ.
Co mně, jako laikovi, dané hodnoty vlastně říkají? Když se podíváte na tabulku výživových hodnot, uvedenou na obalech produktů, můžete se řídit následující pomůckou (hodnoty energie jsou uvedeny na 100 g/100 ml):
< 630 kJ (< 150 kcal) = nízkoenergetické potraviny
Do této kategorie patří naše raw kokosová voda, která ve 100 ml poskytne (134 kJ/32 kcal).
630-1470 kJ (150-350 kcal) = potraviny s průměrným obsahem energie
Do této kategorie patří naše BIO kokosové mléko, které ve 100 g poskytne 889 kJ/212 kcal).
1470-2310 kJ (350-550 kcal) = vysokoenergetické potraviny
Do této kategorie patří naše raw kokosová mouka, která ve 100 g poskytne (1630 kJ/388 kcal).
> 2310 kJ (> 550 kcal) = potraviny s maximálními hodnotami energie
Do této skupiny patří hlavně ořechy, rostlinné oleje a živočišné tuky jako máslo, ghí nebo sádlo. Obecně se vždy jedná hlavně o potraviny, které jsou majoritně složeny z tuků. Do této kategorie patří také náš raw panenský kokosový olej a kokosové chipsy.
Základem kokosových chipsů je plod kokosu, což je na tuky bohatý ořech. Chipsy s mořskou solí poskytují na 100 g 2996 kJ/713 kcal a chipsy s javorovým sirupem jen o něco méně, 2819 kJ/671 kcal. Nyní byste mohli namítnout, že jde vlastně o opravdové energetické bomby! Ano, ale v pozitivním slova smyslu! Mlsat ořechy s obsahem zdraví prospěšných tuků je přece mnohem zdravější, než mlsat levné čokoládové cukrovinky s uměle ztuženými oleji, které jsou navíc bohaté na jednoduché cukry. Přibalte si chipsy s sebou na celodenní výlet do přírody, horskou túru či si je dopřejte jen tak na mlsanou. Nízký glykemický index zajistí, že se z nich energie uvolňuje pomaleji, než z klasických sacharidových pochutin, čímž se stávají mnohem vhodnější potravinou.
A v neposlední řadě je tu náš raw panenský kokosový olej, který je vysoce hodnotnou potravinou, s vysokou energetickou denzitou. Je výbornou funkční potravinou např. pro sportovce, kteří potřebují navýšit množství zkonzumované energie, aniž by byli nuceni se přejídat, ale může být i výborným zdrojem energie pro dlouhodobě nemocné, kteří mají problém s trávením a potřebují tělu dodat životu esenciální tuky. Olej obsahuje neuvěřitelných 3660 kJ/871 kcal na 100 ml. Pokud si tedy hlídáte štíhlou linii, či se snažíte zhubnout nějaké to kilo, používejte ho uváženě (tím myslím, abyste ho nechodili mlsat lžičkou :)). Jinak se ho ale vůbec nemusíte obávat, ba naopak. Jedna zdravotní lžička kokosového oleje denně ráno na lačno krásně promaže váš trávicí systém. V běžné stravě s ním zacházejte stejně jako s používáním jiných rostlinných olejů.
Zkuste se nyní procvičit a zapátrejte v kuchyni po potravinách s tabulkami výživových hodnot. Sami pro sebe si zkuste určit, jak si daná potravina stojí a srovnejte ji s našimi SENSE COCO produkty.
Třeba budete příjemně překvapení:-)
Přijímáme online platby