0,00 Kč

DYI granola bar (raw)

Naší kokosáckou grab-and-go granolovou tyčinku jsme poskládali ze surovin, které lahodí nejen našemu mlsnému jazýčku, ale dají se považovat i za zdraví prospěšné. A bonus? V našem receptu nenajdete žádný přidaný cukr.

Jestli vás už nebaví přeslazené tyčinky z komerčních obchoďáků, jste tu správně. Dnes se podíváme na to, jak si vykouzlit domácí granolovou tyčinku z vašich oblíbených ingrediencí.

Granola by se ve volném překladu mohla přeložit jako pokrm, jehož základní složkou jsou ovesné vločky. Přidruženými skupinami potravin v granole jsou ořechy, různé druhy semen, sušené ovoce a sladidlo, které funguje jako pojidlo. Granola se obvykle peče v troubě. Přidává se do ranních kaší, jogurtů, smoothie nebo jen tak na lžičku jako rychlá dávka energie. Jde to ovšem i v raw kvalitě, která přidává na zachování veškerého enzymatického potenciálů přidaných ingrediencí.

Ingredience:

 • 100 g ovesných bezlepkových vloček (naklíčených ovesných vloček)
 • 175 g sušených datlí bez pecek
 • 100 g ořechů (mandlí, kešu, vlašáků…)
 • 50 - 80 g semen (dýně, slunečnice…)
 • 30 - 50 g sušeného nesířeného ovoce (višně, třešně, moruše, borůvky, maliny, goji…)
 • 30 g raw papenského kokosového oleje Sense Coco
 • hrst kakaových bobů
 • hrst sušených kokosových chipsů Sense Coco
 • 10 g Cejlonské skořice
 • 2 ml vanilkového extraktu
 • špetku soli
 • Volitelné: 1-2 lžíce oříškového másla

Domácí datlová pasta

Snažíme se v našich životech eliminovat přidaný cukr všude, kde se dá. Skvělou substitucí jsou domácí ovocné pasty. Kromě přirozeně se vyskytující sladkosti, do vašeho těla dostanete nutrienty, o kterých se klasickému cukru může jen zdát. Příprava není nijak náročná. Stačí 175 g datlí a voda.

Postup:

Když vytváříme datlovou pastu, musíme si dobře rozmyslet, jakou konzistenci hledáme. Čím déle necháváme datle namočné, tím více barvy ztratí a docílí jemnější chuti. Zároveň se nám pastu podaří vymixovat do poměrně tekuté konzistence. Pokud není času nazbyt, datle namáčíme do teplé vody na dobu minimálně 30 minut, ideálně hodiny. Pokud toužíme po krémovější konzistenci, datle necháme namočené ve skleničce vody přes noc v lednici. Datle by ale něměly ve vodě plavat.

1. Po odmočení vodu scedíme, nevyléváme. Ponecháme si ji k dalšímu zpracování.

2. Měkké datle rozmělníme ve food processoru, případně výkonějším mixéru, spolu s 1

lžící vody z namáčení (15 ml). Pokud se nedaří pastu umixovat, přidáme lžíce dvě (30 ml).

3. Pastu oddělíme do mističky a odložíme stranou.

Pzn. Získáme asi 220 g pasty.

Zpracování semen a ořechů:

Při jakékoliv manipulaci s ořechy a semínky myslíme vždy na co nejvyšší vstřebatelnost v těle. Abychom eliminovali přirozeně obsažené fytáty, semena / ořechy odmáčíme. Ideální je odmočit přes noc ve skleničce v lednici. Každé semeno / ořech totiž potřebuje různou dobu času na své očistění. Před samotným zapracováním do směsi odmočené ořechy / semena přecedíme a řádně propláchneme.

Základ tyčinky:

1. Přichystáme si všechny potřebné ingredience.

2. Dáme si rozpustit kokosový olej.

3. Do velké mísy nasypeme vločky, odmočené, propláchnuté ořechy/semena, ovoce, boby, chipsy. Zkrátka cokoliv, co je ve vaší fantazií.

4. Posypeme skořici. Přidáme špetku soli.

5. Následně vmícháme datlovou pastu. Je nutné dostatečně promísit. Potřebujeme, aby se směs propojila se všemi ingrediencemi.

6. Zakápneme vanilkovým extraktem.

7. Na závěr vlijeme olej. Pro fajnšmekry 1-2 lžíce oříškového másla.

8. Celou směs dobře prohnětáme. Nebojte se použít i ruce, když bude třeba. Výsledkem by měla být hutná lepivá konzistence.

Sušení:

Abychom zachovali co nejvíce nutrientů, použijeme sušičku. Zbaví směs přebytečné vody a zároveň veškeré prospěšné nutrienty a enzymy zůstanou neporušeny. Zkuste nepřesáhnout teplotu sušení 48 °C.

1. Na sušící plát vyklopíme granolovou směs a vytvoříme bochánek.

2. Nyní budeme potřebovat ruce. Vyhladit a více rozprostřít celou směs. Granolový plát by měl mít výšku okolo 1,5-2 cm, aby se řádně prosušil.

3. V sušičce sušíme 18-24 hodin. Po cca 12 hodinách začněte kontrolovat tuhost. Bude nutné plát otočit. Při manipulaci dávejte pozor, aby nedošlo k poškození. Je možné, že směs ještě nebude dostatečně prosušená na to, aby se udržela pohromadě – pomozte si druhým tácem, na který plát granoly překlopíte. Ideální je nechat granolu prosušit přes noc do druhého rána.

4. Můžete buď ulamovat po kouskách nebo nařezat na jednotlivé tyčinky. Je to jen na vás.

Těšíme se na vaše výsledky:-)

A dobrou chuť!

Vloženo Od
Tags: recepty

Přijímáme online platby